Ryzyko pozycjonowania?

pozycjonowanie

Niebezpieczeństwa związane z nieprofesjonalnym pozycjonowaniem

Pozycjonowanie stron internetowych staje się procesem coraz bardziej skomplikowanym. Brak doświadczenia, używanie ryzykownych metod oraz niefrasobliwe podejście może spowodować ukaranie pozycjonowanej witryny przez google. Do najpopularniejszych rodzajów kar należą:

  • ban
  • filtry bez powiadomień
  • filry z powiadomieniami

Ban:

Najcięższa kara jaką strona może otrzymać, jej skutkiem jest całkowite wykluczenie danej strony z indeksu google. Przyczyny zbanowania strony są związane ze stroną – diametralnym złamaniem zasad google. Może to być np. stosowanie ukrytego tekstu na stronie lub cloakingu. Ban nie jest nieodracalny, jeżeli dowiemy się co jest jego przyczyną oraz usuniemy elementy łamiące wytyczne google to strona może zostać przywrócona do indeksu google, wiąże się to jednak z wysłaniem prośby o ponowne rozpatrzenie ukaranej witryny.

Filtry bez powiadomień:

Kary tego typu polegają na odniżeniu pozycji danej witryny na określone słowa kluczowe. Filtr może dotyczyć wszystkich fraz, ich części; może obniżać pozycję witryny o kilka,kilkanaście, kilkadziesiąt bądź kilkaset pozycji. Jeżeli podejrzewamy, że witryny jest zafiltrowana a nie otrzymaliśmy powiadomienia z Google Webmaster Tools to jest to filtr algorytmiczny – nakładany automatycznie. Nie dowiemy się czym jest spowodowany, możemy jedynie przeanalizować działania seo jakie były podejmowane na domenie, zidentyfikować najbardziej prawdopodobną przyczynę (przeoptymalizowanie witryny, toksyczne linki) i spróbować jej przeciwdziałać. Filtr algorytmiczny jest jedną z najbardziej kłopotliwych w diagnostyce kar. Bardzo często nie można z całą pewnością powiedzieć czy dana domena jest faktycznie zafiltrowana czy też nie.

Filtry z powiadomieniami:

Kara w zasadzie identyczna z filtrem bez powiadomienia, jedyną różnicą jest to, że otrzymujemy komunikat informujący nas za co domena została ukarana. Jest to kara nakładana ręcznie, związane jest to ze znacznie dokładniejszą analizą domeny przez google – algorytm łatwo oszukać, żywego człowieka znacznie trudniej. Z filtra ręcznego dość łatwo wyjść, wystarczy sprawdzić za co domena została ukarana i temu przeciwdziałać.

Warto wspomnieć o tym, że raz ukarana domena jest w większym stopniu 'pilnowana' niż domena, która nigdy nie naraziła się google. Ma to odniesienie w szczególności do filtrów ręcznych – każda witryna, której udało się z takiego filtra wyjść jest po raz kolejny sprawdzana czy w dalszym ciągu nie jest promowana w niezgodny z wytycznymi google sposób.

Ostatnimi czasy google karze domeny znacznie częściej niż kiedyś, coraz to nowe 'zwierzątka' wypuszczane przez google sprawdzają domeny praktycznie pod każdym względem (spamowej zawartości, odnośników) i jeżeli zostaną wykryte podejrzane wzorce promocji to domena taka najprawdopodobniej zostanie ukarana.